Nejnovější

čus

autor: punx


Nejlépe hodnocená

u sebe v pokoji

autor: ejzee

hodnocení: 1,0 / 1x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

11.01.2021

Plastické operace prsou - jsou vhodné před těhotenstvím, nebo až po něm?

Autor: Jolana Holáňová

Plastické operace prsou - jsou vhodné před těhotenstvím, nebo až po něm?

Většina žen plastické operace prsou důkladně promýšlí a pokládá si před tímto zákrokem spoustu otázek. Ještě opatrnější jsou pak ženy v období před otěhotněním. Dle odborníků se ale estetické operace prsou před početím dítěte nemusí obávat. Takový zákrok nemá žádný vliv na schopnost ženy kojit, neohrožuje ani plod a zároveň ani těhotenství nemusí mít vždy negativní vliv na změnu tvaru prsou. I tak ale slibuje plastika až po porodu přece jen vyšší pravděpodobnost úspěchu.Plastické operace prsou jako doména bezdětných?


Estetické plastické operace prsou jsou již desetiletí součástí žen a společnost je vnímá téměř přirozeně, zejména v zahraničí. Tento způsob „vylepšení“ zažívá v České republice velký boom až v posledních letech, kdy se tento trend objevil nejvíce u mladých bezdětných žen. Touha dosáhnout dokonalého těla ovlivněná i sociálními sítěmi způsobila přeplněné ordinace plastických chirurgů. Přesto velká část bezdětných žen řeší před takovým zákrokem otázky typu, jestli nebudou silikonové implantáty překážet při kojení nebo nezmění tvar po těhotenství, pokud se děti mít rozhodnou.Změna tvaru prsou po těhotenství


Obavou, kterou ženy před otěhotněním řeší, je estetické hledisko. Jak budou jejich prsa „odolná“ vůči vlivům kojení a změnám tvaru. Ten se totiž u většiny žen po ukončení kojení často nevrátí do původní podoby. Pravidlem to ale být nemusí. A co více, plastika může v tomto ohledu i více pomoci, než uškodit!

Během kojení prsa vlivem hormonů postupně získají na objemu. S ukončením kojení ale rychle poklesne produkce hormonů a prsní hmota se zmenší, kožní plášť zůstane a prso pak vypadá povisle. U žen, které před otěhotněním podstoupí plastiku prsu, může být tento problém ale o poznání mírnější!


Plastika po dětech zůstává ale i tak lepší volbou


Navzdory výše uvedenému mohou mít hormonální a fyzické změny v průběhu těhotenství a kojení na tvar prsou vliv zásadní. Mění se také elasticita kůže a tvar prsou, dvorců i bradavek. Proto se doporučuje provádět augmentaci prsou až ve chvíli, kdy už těhotenství neplánujete a kojení bylo ukončeno alespoň před jedním rokem. Není to nutná podmínka, ale pro zaručení perfektních výsledků je optimální. Pokud vás tedy trápí velikost nebo tvar prsou, augmentaci je možné provést i v případě, že potomka do budoucna plánujete. Velmi důležité je ale vyslechnout si názor zkušeného plastického chirurga a podrobně s ním vše zkonzultovat.

Vyplnění prsu silikonovým implantátem dokáže do značné míry kompenzovat pokles prsní hmoty a předejít tak výraznějším změnám velikosti a tvaru prsu. Ochabnutí kůže je tedy sice „povinná daň“ za kojení, ale ženy s plastikou poprsí ji »platí« podstatně méně.


Prsní implantáty a kojení


Mnoho žen, které se rozhodnou podstoupit augmentaci prsou a do budoucna plánují potomky, se ptá, zda je možné s prsními implantáty kojit. Odpověď zní ve většině případů ano, i když se na tuto otázku nedá odpovědět jednoznačně. Ani u žen, které nikdy nepodstoupily žádnou operaci prsou, nelze s jistotou říct, jestli budou moci kojit a jak moc nebo málo. Implantát jako takový by ale schopnost kojit neměl nijak ovlivnit.

Pokud je dobře proveden, implantát mléčnou žlázu ani mlékovody nenaruší. U žen, které do budoucna plánují mít děti, se implantát vkládá částečně nebo zcela pod prsní sval a mléčnou žlázu. Řez je veden v podprsní rýze a mléčné žlázy ani mlékovody tak nejsou narušeny.

Přesto zde hrozí malé riziko, které je způsobeno permanentním tlakem implantátu na mléčné žlázy. Ten pak může, ale také nemusí, mít negativní vliv na schopnost kojení. Vždy záleží na stavu konkrétní ženy, individuální situaci a je velmi těžké schopnost kojení dopředu odhadnout.

Další možností, jak vložit implantát, je řez vedený kolem prsního dvorce tedy laicky řečeno přes bradavku. V takovém případě vždy dochází k narušení mlékovodu. Pokud tedy žena plánuje těhotenství, tento způsob zákroku se nedoporučuje a většinou ani nedělá.


« Zpět

reklama
reklama
VENIRA.cz
reklama
NICE MAGAZINE
Jazyková škola LITE