Nejnovější

.

autor: najkina


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,8 / 18x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

01.10.2020

Co vědět než se pustíme do výběru koberce

Autor: Jolana Holáňová

Co vědět než se pustíme do výběru koberce

Koberec nepatří mezi vybavení bytu, které bychom často měnili. Je proto potřeba vybírat pečlivě, abychom své volby nemuseli litovat. Důležitý je nejen design, ale i materiál a následná péče.Vlastnost #1: Typ vlasu


Koberec se nám musí samozřejmě líbit, protože je velmi výrazným prvkem pokoje a často rozhoduje o tom, jak útulně bude místnost působit. Ovšem vzhled musí jít stranou i praktičtějším věcem. Mezi ty nejdůležitější patří typ vlasu.

Způsob výroby vlasu nám napoví, jak bude vypadat otisk chodidla a jak kvalitní bude nášlapná vrstva. Zkontrolovat bychom měli hustotu vlákna, protože ta určuje i životnost koberce. Vyšší počet vláken zajistí i větší odolnost proti opotřebení.

Na místo, kde na koberec tolik nešlapeme, se hodí koberce s vlasy střiženými do vzpřímených vláken, která se navzájem proplétají. Tento typ koberce je hustší a tím se zvedá i jeho cena. Protože vlasy jsou vysoké a husté, zůstávají na nich obtisky.

Do vytíženého provozu domácnosti, kde na koberec hodně stoupáme, se hodí spíše povrch tvořený nestřiženými smyčkami. Smyčkový koberec se snadno udržuje a je odolný proti sešlapání. Pokud ovšem máme domácí mazlíčky, bude odstraňování nahromaděných chlupů ze smyček obtížné.

Koberec může také kombinovat vlas a smyčku, čímž lehce vytvoří plastický vzor. Takový koberec dodá místnosti moderní vzhled, na druhou stranu je méně odolný.Vlastnost #2: Materiál


Nejčastěji se pro výrobu koberců používají umělá vlákna typu polyamid. Nylon vyniká svou pružností a trvanlivostí. Odolává špíně a dobře izoluje teplo a zvuk. Pro všechny tyto vlastnosti se hodí do bytu i kanceláře.

Do místnosti s vysokou zátěží se naopak nehodí koberec z polypropylenu. Je sice levnější, ale s cenou klesá i kvalita. Polypropylen hůř odolává špíně, proto se bude hodit například jen jako předložka do ložnice.

Dalším možným materiálem je polyester, který se vyrábí v široké barevné škále a udržuje si dlouho svůj jas. Polyester odolává skvrnám a hodí se do méně namáhaných prostor.

Pokud toužíme po přírodním vláknu, určitě nás osloví koberce z vlny. Vlna je perfektní izolátor teploty i hluku, udržuje si barevnost a je trvanlivá. Nicméně přírodní materiál diktuje vyšší hodnotu.

Vlna, stejně jako další přírodní vlákna, dokáže udržovat správné mikroklima v místnosti, což znamená, že reguluje vlhkost. Přírodní vlákna se dokáží vrátit po dlouhodobém zatížení do původního stavu, zatímco na syntetickém materiálu zůstane nábytek vydřený v koberci napořád. Nevýhodou přírodních koberců je však náročná údržba a hrozba vylínání.


Vlastnost #3: Střihy a využití


Koberce si vybíráme také podle toho, kam je chceme využít. Pokud jím chceme pokrýt celou podlahu, koupíme si metrážový koberec. Kusové koberce se hodí do obývacího pokoje pod stůl, nebo jako předložky do ložnice. Malé koberečky využijeme i do koupelny, kde nám zahřejí bosé nohy.

I když nechceme položit koberec na celou podlahu, můžeme využít výhod kusových koberců. Ty umějí doladit celkový vzhled místnosti, udělat ji příjemnější a utlumit zvuk. Lehce je vyklepeme a vyčistíme a v případě potřeby je i snadno vyměníme.

Koberce by měly být základní výbavou dětských pokojů, protože děti si rády hrají na zemi a hrozí jim prochladnutí. Koberce s dětskými motivy se navíc můžou stát součástí jejich her. Především u koberců pro děti bychom měly vybírat takové, které půjdou snadno čistit.


Využíváte doma koberce? Nebo raději preferujete plovoucí podlahy?« Zpět

reklama
reklama
Medical Esthet & Spa
reklama
NICE MAGAZINE
Medical Esthet & Spa