Nejnovější

 

autor: darksome


Nejlépe hodnocená

..

autor: rosalia

hodnocení: 1,0 / 2x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

02.06.2021

7 tipů pro skvělé sportovní fotky!

Autor: Jolana Holáňová

7 tipů pro skvělé sportovní fotky!

Sportovní focení patří k těm těžším fotografickým disciplínám. Vznikají při něm však krásné a dynamické snímky, plné náboje. Abyste si i vy odnesli takové fotky domů, je potřeba se na akci řádně připravit. Máme pro vás pár tipů na focení sportu, které vám s tím pomůžou.
Až půjdete příště s dětmi do parku nebo si zahrát přáteláček ve fotbale, nezapomeňte si s sebou vzít fotoaparát. Nenechte se odradit prvními neúspěchy a zkoušejte mačkat spoušť pořád dokola. Cvik a trénink dělá mistra. Postupem doby se z vás jistě stane vyhledávaný fotograf místních utkání.


  1. Ovládání fotoaparátu


Bez toho to zkrátka nepůjde. Nastudujte si příručku a návod k foťáku. Naučte se perfektně ovládat svůj fotoaparát. Když fotíte sport, je potřeba využít každou příležitost k fotce. Zdlouhavé hledání v nastavení foťáku vám zabere čas, a tak se může stát, že fotku propásnete.


  1. Hospodařte s expozičním časem


Především při focení dynamických sportů si nastavte kratší expoziční čas (1/500 s, 1/640 s, 1/800 s, 1/1000 s, 1/2000 s, 1/3200 s a výš). Vyplatí se vám to, fotoaparát díky tomu sportovce v pohybu zmrazí a ten bude pak na fotce krásně ostrý.


  1. Používejte automatické nastavení


Z počátku, když si nerozumíte s nastavením fotoaparátu, zkuste alespoň nastavit sportovní nebo dynamický režim. Ten udělá hodně práce za vás. A vy budete mít spoustu krásných fotek.


Vyzkoušejte sekvenční focení, kterému se slangově říká kulomet, kdy na jedno stisknutí spouště vyfotíte několik snímků.


  1. Vybírejte si dobré místo na focení


Před focením si vyberte správné místo. Nesedejte si na tribunu, to není nejlepší místo pro akční fotku. Hledejte místa, ze kterých budete mít dobrý výhled, vytvoříte si tak skvělou kompozici a budete mít šanci zachytit jedinečné chvíle. A ty se cení nejvíce.


  1. Radši dříve než později


Choďte na místo dříve a omrkněte si prostor, abyste si mohli vybrat dobré místo na focení. Kromě toho pořídíte i fotky z příprav. Sice je lepší přijít dřív, ale v žádném případě dřív neodcházejte. Po zápase jsou sportovci plní adrenalinu a právě tyto chvíle bývají fotograficky nejzajímavější.


  1. Zaměřte se na detail


Zápas je jedna věc, ale vás by měly víc zajímat detaily, emoce hráčů, kontroverzní okamžiky a sem tam zabrouzdejte objektivem i mezi diváky. Získáte tak perfektní záběry s emočním nábojem.


  1. Experimentujte


Nebojte se experimentovat, jedině tak posunete své umění dál. Navíc získáte neotřelé snímky, které nikdo jiný nemá. Skupiny cyklistů nebo běžců vypadají na záběrech skvěle z ptačí perspektivy. Fotit mžete třeba z mostu. U halových sportů se zase zaměřte na detaily.


Experimenty jsou skvělé, ale v každém případě se musíte držet správné kompozice. Dodržujte proto základní fotografická pravidla týkající se zlatého řezu a rovných linií.


Když se budete držet těchto pravidel, dostanete skvělé fotky. Pokud ovšem pořádáte turnaj nebo utkání, které si žádá pozornost, neváhejte najmout profesionálního fotografa, který má s focením sportovních událostí zkušenosti.« Zpět

reklama
reklama
VENIRA.cz
reklama
NICE MAGAZINE
Jazyková škola LITE