Nejnovější

V bílých punčoškách...

autor: jordney.love


Nejlépe hodnocená

Glamour

autor: jordney.love

hodnocení: 1,0 / 2x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

05.04.2019

Inkontinenci lze řešit

Autor: Jolana Holáňová

Inkontinenci lze řešit

Nezavírejte před inkontinencí oči. Může vás zcela vyřadit ze sociálního života! Inkontinence se zpočátku projevuje nenápadně. Zkrátka máte potřebu častěji chodit na toaletu. Postupem času ovšem potíže mohou nabýt takových rozměrů, že se budete zdráhat dojít si nakoupit.


Nechtěným únikem moči trpí každý třetí senior S inkontinencí, tedy nechtěným únikem moči, má potíže velká část populace, ať již mužů či žen, a zdaleka se nejedná jen o seniory, byť u nich jsou inkontinenční problémy zastoupeny v nejvyšší míře. Postižena bývá až celá třetina seniorů starších pětašedesáti let. Řešením pak bývá farmakologická léčba a inkontinenční kalhotky. Problémy se ovšem nevyhýbají i mnohem mladším jedincům včetně mladých mužů i žen. Stačí jeden porod a od toho okamžiku snad každá žena mívá problémy doběhnout.  

Nechte se vyšetřit

V první řadě je ovšem třeba posoudit, zda vůbec trpíte inkontinencí, nebo zkrátka jen konzumujete více tekutin. Močový měchýř se totiž rychle plní. A stejně rychle vyprazdňuje. Diagnózu vždy stanoví jedině odborník, ideálně urolog. V případě jakéhokoliv podezření se proto nechejte vyšetřit, ať víte, na čem jste.  

Stresová a urgentní inkontinence

Inkontinence se obecně rozděluje na stresovou a urgentní. Zatímco inkontinenci urgentní, která většinou postihuje staré lidi, způsobuje tzv. hyperaktivní močový měchýř, za inkontinencí stresovou často stojí tzv. propad pánevního dna, či zranění způsobená porodem. Z toho důvodu se nevyhýbá ani velmi mladým ženám.  

Jak projevy omezit?

Rozdíl mezi zmíněnými potížemi spočívá především v přístupu k jejich léčbě. Zatímco na inkontinenci urgentní je možné nasadit farmakologickou léčbu, projevy inkontinence stresové lze zmírnit prováděným speciálních cviků (Kegelovy cviky). U nich dochází k zapojení a následnému posilování svalů pánevního dna.  

Kegelovy cviky 

V první řadě si ovšem musíte uvědomit, kde přesně se tyto svaly nacházejí. K tomu vám poslouží jednoduchá pomůcka. Při nutkání na toaletu se pokuste zadržet moč. V ten okamžik zaktivujete právě svaly pánevního dna. A právě tyto svaly je třeba pravidelně posilovat, tedy po dobu pěti minut denně střídat jejich zpevnění s uvolněním. V obou pozicích vydržte alespoň čtyři vteřiny.  

Cvičte krátce ale pravidelně!

Zmíněné cvičení provádějte denně, ať již vleže nebo ve stoje. A dobře při něm dýchejte. Cvičit můžete ve svém oblíbeném křesle při sledování televize stejně jako vleže v posteli před usnutím. K tomu se vyhýbejte syceným a kofeinovým nápojům, a pokud trpíte nadváhou, snažte se shodit nějaký ten kilogram. Pokud vytrváte, výsledky se brzy dostaví. 

Metoda TOT

Opravdu silné formy inkontinence vás zbaví jen chirurgický zákrok. Jeho výhodou je, že vás potíží zbaví jednou pro vždy. Samotný zákrok, se provádí metodou TOT, v rámci které se pod močovou trubici zavede speciální nevstřebatelná páska, je velmi rychlý. Po patnácti minutách je po operaci i potížích.


« Zpět

reklama
reklama
Medical Esthet & Spa
reklama
NICE MAGAZINE
RIMMEL